ceník placeného stání v Praze 1Parkování v Praze je samozřejmě zpoplatněné. Především v Praze 1 můžete mít problém zaparkovat levně. Většina parkovišť má rozdílné ceny pro denní a noční parkování. Na některých parkovištích a v parkovacích domech si místo můžete pronajmout také dlouhodobě. Pokud je na vás parkování v centru města drahé, můžete nechat své auto v některé z okrajových částí Prahy a cestu do města absolvovat například metrem - to se vám vyplatí, pokud zde chcete parkovat celý den a máte dost času. Pokud vás čas tlačí a jste v centru jenom na okamžik, je výhodnější nechat auto zde.

Většina parkovacích domů v centru Prahy si účtuje od 30 do 50 Kč za hodinu stání. Zatímco někde můžete získat zvýhodněný denní tarif, jinde platíte každou hodinu zvlášť. Vyšší cena většinou zahrnuje lepší ostrahu parkoviště a monitoring, takže se nemusíte bát nechat zde zaparkovaný ani luxusnější vůz. Pokud je cena za parkování příliš nízká, pravděpodobně nebude něco v pořádku. Většinou se jedná o nehlídaná parkoviště.

Kolik stojí placené stání na den?

K parkování v Praze můžete využít ulice, které jsou rozděleny do parkovacích zón. Parkoviště nejsou nijak hlídaná a peníze se platí v parkovacím automatu. Pokud zaparkujete přímo v parkovacím domě, vaše auto nebude tolik na očích a bude zde fungovat i ostraha. Tyto parkovací domy buď stojí samostatně, nebo jsou i součástí obchodních domů. Tímto způsobem si tak můžete zajistit třeba parkování v obchodním domě Kotva.

Placené stání na noc

Některé parkovací domy nabízejí parkování i během noci. Jestliže parkoviště není v noci hlídané či zpoplatněné, parkujete zde samozřejmě na vlastní nebezpečí. Cena za noční parkování je obvykle nižší a činí kolem 30 Kč za hodinu. Noční parkování využijete tehdy, když jedete do Prahy za večerní a noční zábavou nebo když zde zůstáváte přes noc.

Parkování o víkendu

O víkendu je parkování zpoplatněno buď standardní denní sazbou, nebo je zdarma. Především lokality, které jsou více vzdálené od centra města, neúčtují parkovné o víkendu, nebo alespoň ne v neděli. Informace o tom, zda je parkování o víkendu zpoplatněno, zjistíte na konkrétním parkovišti.

Dlouhodobé stání

Cena za dlouhodobý pronájem parkovacího místa se měsíčně pohybuje od 2 000 do 5 000 Kč podle toho, co vše je zahrnuto v ceně parkování. Zde už je většinou prostor na to, abyste si domluvili individuální podmínky. Dlouhodobý pronájem parkovacího stání vám doporučujeme výhradně na zabezpečeném parkovišti. Jestliže v Praze bydlíte, můžete samozřejmě k dlouhodobému stání využít modré parkovací zóny, pokud máte zřízenou parkovací kartu. Pak budete moci snadno parkovat přímo před svým domem.